Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego Dnia Języków Obcych. Uczniowie w interesujący sposób zaprezentowali informacje na temat wylosowanego wcześniej kraju. Oprócz ciekawych wiadomości o danym państwie były m.in. wspaniałe stroje, tańce, quizy, degustacje. To była dobra okazja, by zwrócić uwagę dzieciom, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach globu.
Jak co roku zainaugurowaliśmy rok szkolny mszą św. w kościele parafialnym w Morawicy. Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie Pani Dyrektor Ewa Wydra przedstawiona przez panią prezes Fundacji Blisość w Edukacji serdecznie powitała uczniów, rodziców i nauczycieli licznie zebranych na uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Pani Dyrektor omówiła zaplanowane na ten rok szkolny działania, a przede wszystkim zwróciła się do uczniów, wyrażając nadzieję, że szkoła będzie dla nich miejscem spełniania marzeń, rozwijania pasji i doskonalenia talentów oraz życzyła im wytrwałości i radości płynącej z poznawania świata. Pani Dyrektor podziękowała Rodzicom za zaufanie i powierzenie pod opiekę uczniów.
Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Morawickiej zaprasza na inaugurację roku szkolnego 2024/2025, która odbędzie się 2 września 2024 r. według następującego harmonogramu:
Wykaz sal, w których uczniowie spotykają się z wychowawcami zostanie wywieszony w dniu rozpoczęcia roku szkolnego.
Stowarzyszenie Wola Morawicka realizuje projekt FESW.08.02.-IZ.00-0031/23 „Przyjazna edukacja ku lepszej przyszłości” realizowany przez Ośrodek Kształcenia i Promowania Kadr THETA w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego PLUS (EFS+).
Celem głównym projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych 273 uczniów (136K, 137M) z Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Morawickiej (PSP) 89 uczniów 34K, 55M w tym z niepełnosprawnością 4 uczniów (4Ki0M), ze Szkoły Podstawowa nr 5 im. Jana Pawła II w Skarżysku - Kamiennej (SP nr 5) 184 w tym 102K i 82M, w tym niepełnosprawnych 5 uczniów 3K, 2M oraz 6 uczniów pochodzących z Ukrainy (5K, 1M).
Projekt ma na celu wparcie szkolnictwa w podniesieniu jakości kształcenia poprzez zajęcia dodatkowe ukierunkowane na rozwijanie umiejętności podstawowych i przekrojowych, edukację ekologiczną, zajęcia w ramach działań antydyskryminacyjnych, zajęcia psychologiczno-pedagogiczne, doradztwo zawodowe. Realizacji projektu przyświeca cel jakim jest wszechstronny rozwój ucznia w wymiarze emocjonalnym, społecznym, kulturalnym, moralnym, ekologicznym, zdrowotnym i intelektualnym.
Dodatkowo wsparciem w ramach projektu objęci zostaną nauczyciele łącznie 40 nauczycieli (36K, 4M). W PSP 10 nauczycieli w tym 9K i 1M oraz w SP nr 5 30 nauczycieli w tym 27K i 3M, mający na celu doskonalenie umiejętności i kompetencji kwalifikacji poprzez udział w studiach podyplomowych, szkoleniach i kursach dokształcających.
Okres realizacji projektu potrwa od 01.06.2024 do 31.12.2025.
W piątek, 21 czerca 2024 r., odbyła się w naszej szkole uroczystość zakończenia Roku Szkolnego oraz pożegnania klasy VIII. Młodsi uczniowie, pod opieką Pani Moniki Dudkiewicz i Pani Alicji Olczyk, przygotowali krótki występ artystyczny, w humorystyczny sposób podsumowujący lata spędzone w szkole. Następnie absolwenci przekazali następcom poczet flagowy oraz złożyli uroczyste ślubowanie.
Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy udanych i bezpicznych wakacji!
Z dumą informujemy, że nasza szkoła otrzymała dyplom STEAM-owa Szkoła 2024 za udział w projekcie STEAM-owa Szkoła 2023-2024 realizowanym przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.
Przez cały rok szkolny uczniowie klasy VII z pomocą opiekuna projektu, Panią Anną Bierońską, samodzielnie tworzyli projekt STEAM pod tytułem: Jaki wpływ na nasze zdrowie ma zanieczyszczone powietrze? Projekt ten to amerykańska, rewolucyjna metoda nauki, polegająca na integracji pięciu dziedzin nauki: Science (nauki ścisłe), Technology (technologia), Engineering (inżynieria), Arts (sztuka) oraz Mathematics (matematyka), stąd nazwa STEAM.
Metodologia STEAM to odwrócenie tradycyjnego podejścia do nauczania. Uczeń przestaje być biernym odbiorcą wiedzy podawanej przez nauczyciela. Staje się naukowcem, konstruktorem i odkrywcą. Rozwija umiejętność myślenia kreatywnego i krytycznego.
Dnia 12 marca 2024 roku został przeprowadzony w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia. Brało w nim udział 15 uczniów. Na początku maja otrzymaliśmy wyniki konkursu oraz dyplomy. Jesteśmy dumni, że troje uczniów otrzymało dyplom z tytułem Eksperta Logicznego Myślenia: Przemysław Kubicki i Kuba Matuszewski z klasy VI oraz Kacper Samelak z klasy V, a pozostali dyplomy uznania. Osiągneliśmy wysokie miejsca na tle wszystkich zdających, a było aż 2156 uczestników. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom osiągniętych wyników!
W piątek 24 maja w naszym Przedszkolu udbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Mamy i Taty. Mali artyści z pomocą swoich Pań zaprezentowali Rodzicom wierszyki, piosenki oraz piękne tańce będące wyrazem podziękowania i miłości dla swoich Mam i Tatusiów. Dzieci pod opieką swoich Wychowawczyń z ogromnym zaangażowaniem przygotowywały się do swoich ról wiedząc, że przedstawienie to dedykowane jest ukochanym Rodzicom. Był to wyjątkowy czas, nie tylko dla dzieci, lecz również dla Rodziców, którzy mogli zobaczyć swoje pociechy w roli aktorów dziękujace swoim najbliższym, za to, że z nimi są i bardzo ich kochają. Na zakończenie Rodzice otrzymali własnoręcznie wykonane przez dzieci upominki, a potem wszyscy udali się na słodki poczęstunek.
Dzieci z Woli Morawickiej kolejny raz wyjechały na wypoczynek w górach. Wszystko dzięki staraniom Stowarzyszenia Wola Morawicka, które w ramach projektu Erasmus+ zorganizowało ferie w polskich górach. Ponownie projekt był realizowany we współpracy z Litwą. Grupa polska i litewska spotkały się w Murzasichlu, aby realizować zadania pt. “Polsko - litewski przepis na zdrowie”. Uczestnicy brali udział w warsztatach z zakresu zdrowego stylu życia, diety i ruchu. Odbyły się zajęcia taneczne, plastyczne i edukacyjne. Oprócz nauki (poprzez zabawę) dzieci miały zapewniony również szereg atrakcji: spacery, kulig, wyjście na łyżwy czy basen. Nie zabrakło także prawdziwych górskich aktywności.
Celem projektu była integracja uczestników z Polski i Litwy oraz wypracowanie nawyków związanych ze zdrowym stylem życia. Uczestnicy stworzyli obraz zdrowego Europejczyka, który będą się starać wprowadzać w życie. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim, co dodatkowo podniosło kompetencje językowe dzieci.
Od października 2023r. do marca 2024r. uczniowie kl. VI – Filip Kaczor i Przemysław Kubicki brali udział w trzyetapowym konkursie matematyczno -informatycznym dla uczniów klas 4-8 SP. Konkurs realizowany był w całości online.
Konkurs organizowany był przez Placówkę Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, publiczną placówkę doskonalenia nauczycieli.
Honorowym patronem konkursu był Minister Edukacji i Nauki oraz Wydział Matematyki Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.
Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów zainteresowanych zagadkami logicznymi, matematyką, do tych, którzy interesują się programowaniem lub chcieliby postawić w programowaniu pierwsze samodzielne kroki.
Celem konkursu było zachęcenie uczniów do zmierzenia się z zadaniami logicznymi oraz prostymi zadaniami programistycznymi, które wprowadzają uczniów w świat programowania.
Nasi uczniowie przystąpili do piątej edycji tego konkursu. Wzięło w nim udział 8909 uczniów z 1197 szkół rozsianych po całej Polsce, z czego jedna trzecia to uczniowie z małych szkół w gminach wiejskich. Dla większości z nich, również dla naszych chłopców, był jednym z pierwszych doświadczeń z programowaniem, zadaniami typu "olimpijskiego" i pojęciem poprawności programu. Do finału dotarło 2576 osób, w tym - 345 to uczniowie klas VI.
Filip Kaczor zajął II miejsce, a Przemysław Kubicki – III miejsce. Serdecznie gratulujemy. Życzymy chłopcom dalszych sukcesów i zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w kolejnej edycji w następnym roku szkolnym.
Szanowni Nauczyciele, Drodzy Uczniowie, Wspaniali Rodzice,
Witając się z Wami jako nowa Dyrektor, jestem pełna pozytywnych emocji, ale również pokory. Pozytywnych emocji z powodu możliwości, jakie przed nami stoją, i pokory wobec wyzwań które stoją przede mną.
Moim priorytetem będzie nauka i rozwój każdego ucznia Naszej szkoły. Wspierać w tym będzie mnie wspaniała kadra nauczycielska, kreatywna i zaangażowana. Będę Was, drodzy nauczyciele wspomagać w tym na każdym kroku.
Nie zapominam również o roli rodziców, których opinie i rady będą zawsze dla mnie cenne i możliwie najczęściej uwzględniane w podejmowanych decyzjach. Będą też prosiła o wasz aktywny udział w życiu szkoły.
Droga społeczności, to dzięki waszemu wysiłkowi nasza szkoła istnieje, a ja zrobię co w mojej mocy żeby była miejscem pełnym jakości edukacyjnej, współpracy i szacunku.
Moje drzwi będą zawsze otwarte dla uczniów, kadry szkoły oraz rodziców i przedstawicieli lokalnej społeczności.
Z wyrazami szacunku
Aleksandra Szczepanek
W środę, 27 marca 2024 r. uczniowie z Koła Teatralnego prowadzonego przez Panią Ewę Angielską, zaprezentowali przed społecznością szkolną swoje najnowsze przedstwienie, nad którym pracowali przez ostatnie kilka tygodni, spektakl Król Maciuś Pierwszy, na podstawie książki Janusza Korczaka. Po stracie rodziców 10 - letni Maciuś zostaje królem i stara się rządzić krajem sprawiedliwie, biorąc pod uwagę również dziecięce postulaty. Wprowadza w państwie wiele reforma, ale niestety pogodzenie interesów wszystkich obywateli wcale nie jest takie proste...
Uroczystość była również okazją do pożegnania przez uczniów i nauczycieli odchodzącej ze stanowiska Pani Dyrektor Doroty Szczykutowicz. Grono pedagogiczne, wszyscy pracownicy oraz uczniowie wyrazili serdeczne wyrazy wdzięczności za trud, poświęcenie oraz wspacie, jakie Pani Dyrektor okazywała w trakcie swojej pracy zarówno nauczycielom, jak i uczniom.
Pani Dyrektor życzymy wszystkiego co najlepsze, zdrowia i pogody ducha, podejmowania kolejnych wyzwań oraz czasu na rozwijanie zainteresowań i pasji.
W piątek, 16 marca 2024 r., w naszym przedszkolu miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Grupa najmłodszych dzieci w obecności zaproszonych gości, rodziców, Pani Dyrektor Doroty Szczykutowicz oraz Pana Burmistrza Mariana Burasa została uroczyście przyjęta w poczet przedszkolaków. Wcześniej Grupa Misiów, pod opieką Pani Pauliny Piecyk, zachwyciła zebranych gości swoim wspaniałym występem.
Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Morawickiej ogłasza nabór dzieci do Oddziałów Przedszkolnych oraz do klasy pierwszej na rok szkolny 2024/2025.
Wnioski o przyjęcie dziecka do oddziałów przedszkolnych oraz do klasy pierwszej pobrać można ze strony internetowej oraz w sekretariacie szkoły. Uzupełnione dokumenty należy zostawić w sekretariacie szkoły.
Oswiadczenie_o_samotnym_wychowywaniu_dziecka.pdf
Oswiadczenie_o_samotnym_wychowywaniu_dziecka_PSP(1).pdf
Oswiadczenie_o_wielodzietnosci(1).pdf
Babcie i Dziadkowie odgrywają ważną rolę w życiu każdej rodziny. To właśnie do nich zwracamy się w pierwszej kolejności po życiowe rady. I nikt na świecie nie ma w sobie więcej miłości dla swoich dzieci i wnuków. Trudno sobie wyobrazić życie rodzinne właśnie bez Babci i Dziadka. Dlatego też nie może zabraknąć ich święta.Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest na całym świecie. Tego dnia w szczególny sposób doceniamy obecność tych wyjątkowych osób w naszym życiu.To wyjątkowa okazja do uhonorowania i podziękowania Babciom i Dziadkom za ich miłość, cierpliwość, serdeczność i wsparcie. Również nasze przedszkolaki przygotowały w tym uroczystym dniu drobne upominki, słodki poczęstunek oraz wspaniałe występy dla swoich Babć i Dziadków.
W tym roku szkolnym razem z uczniami, rodzicami i nauczycielami pragniemy wybrać patrona naszej szkoły. Wspólnie poszukujemy osoby, która poprzez swoją postawę życiową i dokonania będzie wzorem dla naszych uczniów oraz ukaże im, jakimi wartościami należy kierować się w życiu. Spośród wielu kandydatów wybraliśmy osiem osób, których biografie dzieci ze szkoły podstawowej oraz przedszkola wspólnie z wychowawcami zaprezentowali na uroczystym apelu we wtorek, 6 lutego. Są to:
Głosowanie, w którym można wziąć udział w budynku szkoły, potrwa do końca lutego.